Inhalator to urządzenie medyczne służące do leczenia wziewnego. Inhalacja jest zalecana pacjentom, którzy cierpią na choroby układu oddechowego – również tym najmłodszym. Dzieci dopiero budują swoją odporność, dlatego są najbardziej narażone na infekcje. Warto więc mieć w domu taki sprzęt, aby móc ulżyć im w objawach przeziębienia, alergii czy innych schorzeń.
Rodzice często zastanawiają się, jaki inhalator dla dziecka będzie najbardziej skuteczny, a przy tym bezpieczny. Należy dobrze przemyśleć ten zakup, aby wybrać produkt efektywnie spełniający swoje zadanie.
Na czym polega inhalacja?
Inhalacja polega na wchłanianiu substancji leczniczych bezpośrednio do oskrzeli i płuc poprzez wdychanie aerozolu, który generuje inhalator. Urządzenie to wspomaga więc proces terapeutyczny poprzez dostarczenie mgiełki z substancją leczniczą wprost do dróg oddechowych.
Co warto podkreślić, inhalacja może być nie tylko elementem terapii, ale i profilaktyki, szczególnie w okresie jesienno-zimowym obfitującym w przeziębienia. Sam proces nie jest skomplikowany, dlatego zdecydowanie warto wspomóc się takim urządzeniem. Nowoczesne inhalatory są niezwykle intuicyjne w obsłudze. W razie wszelkich pytań czy wątpliwości warto jednak zasięgnąć opinii lekarza.
Jaki inhalator dla dziecka spełni najważniejsze wymogi techniczne?
Pierwszą rzeczą, którą należy się kierować przy wyborze inhalatora, jest MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter). W najprostszych słowach jest to parametr określający średnią wielkość cząsteczek, które dotrą do układu oddechowego. W przypadku dobrych inhalatorów, powinien być to przedział 1-5 µm.
Kolejnym równie ważnym parametrem jest jest frakcja respirabilna. Mówi nam o tym, jaka jest procentowa zawartość cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 µm. Nebulizator z frakcją respirabilną np. 80% wytwarza 80% cząsteczek mniejszych niż 5 µm.
Dlaczego jest to tak istotne? Aerozol musi dotrzeć we właściwe miejsce, aby inhalacja była w jak najwyższym stopniu skuteczna. Gdy cząstki osiądą w nosie lub gardle, skuteczność będzie niewielka. Tylko mniejsze cząsteczki dostaną się kolejno do tchawicy, oskrzeli i pęcherzyków płucnych, czyli dolnych dróg oddechowych.
Co powinien zawierać zestaw do inhalacji dla najmłodszych?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki inhalator dla dziecka będzie najlepszym wyborem, zwróć uwagę na wszystkie akcesoria dołączone do zestawu. W pakiecie powinny znajdować się takie elementy, które ułatwią przeprowadzenie tego zabiegu w warunkach domowych. Każdemu rodzicowi najbardziej zależy na zdrowiu, bezpieczeństwie i komforcie swojego dziecka.
Oprócz samego inhalatora, zestaw powinien obejmować odpowiedniego rozmiaru maseczkę i ustnik. Jeżeli z urządzenia będzie korzystać więcej niż jedno dziecko, warto wyposażyć się w kilka maseczek, aby zachować higienę i zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Każdy członek rodziny powinien mieć swoją maskę. Wymienianie się maseczką nie jest zalecane.
W skład zestawu wchodzi także przewód powietrza oraz pojemnik, w którym umieszcza się lek, preparat lub roztwór do inhalacji. W zależności od sposobu zasilania, w zestawie powinny się znajdować baterie lub zasilacz.
Jaki inhalator dla dziecka – o czym jeszcze należy pamiętać?
Zanim przystąpisz do zakupu, zwróć również uwagę, czy inhalator posiada istotne udogodnienia:
- W zestawie powinna być odpowiednia maska dla dziecka, która będzie dobrze przylegała do buzi.
- Warto również zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonano maskę. Dziecięca skóra jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom.
- Dobrze, jeżeli praca inhalatora jest dość cicha. Niektóre maluchy boją się głośnych dźwięków, które bywają zresztą męczące, szczególnie w czasie choroby.
- Zwróć uwagę, czy urządzenie jest lekkie i ergonomiczne. Inhalator możesz przenosić w różne miejsca swojego domu, czy też zabrać go ze sobą w podróż, pozwalają na to urządzenia na baterie.Pamiętaj, że inhalator dla dziecka może też posłużyć całej rodzinie. Jeżeli w zestawie znajdują się również maski dla dorosłych, jest to duży atut!
Podsumowując, jeżeli wciąż zastanawiasz się jaki inhalator dla dziecka będzie najwłaściwszym wyborem, zdecyduj się na certyfikowany produkt wysokiej jakości, pochodzący od sprawdzonego producenta. Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze!
Bibliografia
-
- T. Sosnowski, Aerozole wziewne i inalatory, Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012, s. 105-115.
- M. Gizińska, A. Konarska, P. Rąglewska, R. Rutkowski, A. Straburzyńska-Lupa, Czynniki wpływające na skuteczność aerozoloterapii u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012 (8; 2), s. 101-106.
- B. Karolewicz, J. Pluta, D. Haznar, Nebulizacja jako metoda podawania leków, Farmacja Polska 2009 (65; 4), s. 291-299.
- B. Karolewicz, J. Pluta, Nowe rozwiązania w technologii leków wziewnych Farmacja Polska 2010 (66; 4), s. 301.
- P. Dąbrowiecki, Terapia inhalacyjna – wyzwanie dla chorego i lekarza, Alergoprofil 2012 (8; 4), s. 5-7.