Czy paski do glukometru są na receptę?

Regularne oznaczanie poziomu cukru we krwi stanowi rutynę dla każdego diabetyka. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, jak i rodzaju stosowanej terapii takich pomiarów należy dokonywać co najmniej kilka razy dziennie. Dzięki glukometrowi, każdy diabetyk może badać się samodzielnie w warunkach domowych, co zwiększa komfort codziennego życia.

Stosowanie zaawansowanych urządzeń wymaga zarówno odpowiedniego wyposażenia, jak i wiedzy. Pacjenci cukrzycowi powinni zwiększać świadomość na temat swojej choroby, a także dobrze poznać urządzenie i akcesoria, których używają na co dzień. Wiedza ta jest podstawą do uzyskania dokładnych pomiarów, a co za tym idzie – staranniejszej kontroli stanu własnego zdrowia.

Paski testowe a skuteczna samokontrola

Regularna i umiejętna kontrola poziomu cukru we krwi jest kluczowa w monitorowaniu przebiegu cukrzycy. Samokontrola bazuje na codziennym użytkowaniu glukometru. Odpowiednio dobrane urządzenie da choremu wiedzę na temat tego, czy zażywane leki działają właściwie oraz czy spożywane w ciągu dnia pokarmy mu służą, czy też szkodzą. 

Świadomy pacjent obserwuje naturalne reakcje swojego organizmu i wyciąga wnioski, które pomagają mu w podejmowaniu kolejnych decyzji żywieniowych. Glukometr jest cennym urządzeniem, które zdecydowanie to ułatwia. 

 

Jak działają paski do pomiaru stężenia glukozy?

Tylko prawidłowo stosowane paski testowe do pomiaru stężenia glukozy zapewniają użytkownikom glukometru precyzyjne pomiary. Wielu świeżo zdiagnozowanych diabetyków zastanawia się, jak takie paski działają. W najprostszych słowach: 

  • Na pasku znajduje się kapilara, która pobiera kroplę krwi z opuszka palca. 
  • Po zassaniu krwi przez pasek zachodzi reakcja, dzięki której powstaje impuls elektryczny o niewielkim napięciu. 
  • Glukometr przetwarza powstały impuls i na jego podstawie podaje stężenie glukozy. 
  • Silniejszy sygnał oznacza wyższy wynik na glukometrze, czyli wyższy poziom stężenia glukozy we krwi.

 

Czy paski do glukometru są na receptę?

Każdy diabetyk powinien się wyposażyć w zestaw specjalistycznych akcesoriów medycznych. Wiele osób zastanawia się, czy paski do glukometru są na receptę. Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Paski testowe są dostępne zarówno na receptę, jak i bez recepty. 

Należy pamiętać, że zawsze musimy stosować paski testowe dostosowane do urządzenia, jakie posiadamy.

 

Jak przebiega pomiar przy pomocy paska testowego?

Prawidłowy pomiar przebiega w kilku krokach:

  • należy umieścić nowy pasek testowy w glukometrze,
  • następnie nakłuć opuszek palca przy pomocy nakłuwacza,
  • kapilarę paska testowego przyłożyć do kropli krwi,
  • należy pamiętać, że nie powinniśmy wyciskać kropli krwi, gdyż to wpływa na precyzję pomiaru.

Po kilku sekundach glukometr wyświetli wynik prezentując aktualne stężenie glukozy we krwi. Należy pamiętać, aby po zakończonym badaniu usunąć zużyty pasek i zutylizować go zgodnie z przepisami prawa – w taki sposób, aby nie narażać domowników lub współpracowników np. na zakażenie chorobami przenoszonymi przez krew (oczywiście nie dotyczy to cukrzycy).

 

Paski do mierzenia cukru – jakich zasad przestrzegać?

Samo badanie wymaga mobilizacji i stosowania się do określonych reguł. Po zakupieniu wyposażenia warto poznać zasady, dzięki którym łatwiej będzie uniknąć niedokładnych odczytów. Nieprecyzyjne wyniki mogą zafałszować faktyczny stan zdrowia! O czym należy pamiętać?

  • Paski testowe są jednorazowego użytku.
  • Nie należy stosować uszkodzonych lub przeterminowanych pasków.
  • Przy otwarciu każdego nowego opakowania warto rozpocząć od wykonania badania na płynie kontrolnym.
  • Dłonie przed pobraniem powinny być dokładnie umyte wodą z mydłem i osuszone. 
  • Produkt przechowuje się w szczelnym opakowaniu, w suchym i nienasłonecznionym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Jeżeli zastanawiałeś się, czy paski do glukometru są na receptę, musisz pamiętać o jeszcze jednej regule. Choć paski testowe do pomiaru glukozy są również dostępne bez recepty, zawsze należy je kupować ze sprawdzonego źródła, czyli od rekomendowanych i godnych zaufania producentów. 

 

Bibliografia:

    1. B. Shoshan, M. Deutsch, Cukrzyca i nieinwazyjne glukometry: przegląd stanu wiedzy, Geriatria 2018 (12), s. 198-203.
    2. A. Zubkiewicz-Kucharska, M. Seifert, J. Chrzanowska, A. Noczyńska, Optymalizacja kontroli glikemii – edukacja jest kluczem, Endokrynologia Pediatryczna 2019 (18; 2; 67), s. 58-59.
    3. B. Solnica, Czynniki zakłócające oznaczenia przy użyciu glukometrów: błąd glukometru, Diabetologia Praktyczna 2010 (11; 3), s. 75-79.
    4. I. Kokot, L. Pawlik-Sobecka, S. Płaczkowska, K. Zięba, E. Małolepsza, Diagnostyczna wartość glukometrów w praktyce, Family Medicine & Primary Care Review 2013 (15; 2), s. 119–120.
    5. M. Skowrońska, B. Marczewska, Analiza porównawcza wybranych przenośnych analizatorów glukozy w aspekcie kontroli jakości otrzymanych wyników, Diabetologia Praktyczna Via Medica 2005 (6; 4), s. 173-176.
    6. R. Ciszowski, S. Łagan, Glukometry samodzielnego użytku przez pacjentów, Zeszyty Naukowe Katedry Mechaniki Stosowanej / Politechnika Śląska 2004 (24), s. 27-32.

    Płatności obsługuje: