Plastry rozgrzewające – jak należy ich używać?

Terapia ciepłem jest stosowana od wieków. Z pewnością każdy z nas zna produkt, jakim są plastry rozgrzewające„Gdzie nie naklejać plastrów?” to jedno z pytań, które najczęściej nurtuje potencjalnych użytkowników. Stosujemy je przecież po to, aby złagodzić ból w określonym miejscu. Trzeba więc uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy poprzez niewłaściwe użytkowanie! 

Plastry rozgrzewające wciąż zyskują na popularności. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, aby uniknąć lub zredukować ilość tabletek przeciwbólowych przyjmowanych doustnie. Sięgają po nie osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, narażone na przewianie, jak i sportowcy. Niektórzy pacjenci decydują się również na używanie takich plastrów podczas przeziębienia, czy grypy, aby złagodzić bóle mięśniowe. Warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z ich działaniem i regułami stosowania.

 

Kiedy stosować plastry rozgrzewające?

Zastanawiasz się, kiedy warto sięgnąć po plastry rozgrzewające? Preparaty w formie plastrów doskonale sprawdzają się do łagodzenia takich dolegliwości, jak np.:

  • bóle mięśniowe,
  • bóle kręgosłupa,
  • bóle ramion,
  • bóle szyi i karku,
  • bóle reumatyczne,
  • bóle mięśniowo-stawowe w czasie infekcji,
  • bóle menstruacyjne.

Co więcej, tego rodzaju plastry są chętnie wybierane przez sportowców zarówno w celu rozgrzania mięśni przed treningiem, jak i w celu regeneracji po intensywnej aktywności fizycznej. 

 

Jak działają plastry rozgrzewające?

Dokuczliwe bóle sprawiły, że podejmujesz decyzję i postanawiasz kupić plastry rozgrzewające. „Gdzie nie naklejać plastrów?” to słuszne pytanie, które powinno paść na samym początku. Warto wiedzieć, jaki jest mechanizm ich działania, aby zrozumieć, że nie każde miejsce jest do tego odpowiednie.

Po przyklejeniu plastra, skóra zaczyna się mocno rozgrzewać. Naczynia krwionośne rozszerzają się, dlatego tkanki są lepiej dotlenione, odżywione i ukrwione. Większe ukrwienie oznacza zmniejszenie wydzielania cytokin, czyli związków odpowiedzialnych za stan zapalny. Jednocześnie zaczyna przyspieszać proces regeneracji i uwalniania toksyn. Substancje rozgrzewające dodatkowo podrażniają zakończenia nerwowe, dzięki czemu przestajemy odczuwać ból.

 

Jak stosować plastry rozgrzewające?

Należy podkreślić, że plastry rozgrzewające są przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego. 

Choć ta metoda walki z bólem jest popularna i łatwo dostępna, podczas jej stosowania należy zachować rozwagę i czujność. 

  • Wybieramy sprawdzone produkty. Zbyt silny, niekontrolowany bodziec cieplny może doprowadzić do oparzenia!
  • Nie wywieramy nacisku na plaster, np. zbyt obcisłą odzieżą, ściągaczem czy paskiem.
  • Należy sprawdzić, jaka substancja czynna została zastosowana, aby uniknąć ewentualnej reakcji alergicznej.
  • W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Warto rozważyć użycie plastrów hydrożelowych. Nie przesuszają one naskórka i zapewniają nawilżenie. Choć lepiej przylegają do skóry, nie są kłopotliwe w późniejszym usuwaniu. 

 

Plastry rozgrzewające – gdzie nie naklejać?

Są takie miejsca, gdzie nie wolno naklejać plastrów rozgrzewających. Warto mieć tego świadomość, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Plastra nie naklejamy w miejscach, gdzie:

  • skóra jest podrażniona, uszkodzona, skaleczona lub chorobowo zmieniona,
  • występuje uraz, obrzęk lub opuchlizna,
  • są widoczne wylewy podskórne,
  • stosujemy już inne środki lecznicze lub inne preparaty rozgrzewające (np. maść),
  • skóra będzie narażona na silne działanie promieni słonecznych.

Należy upewnić się czy nie jesteśmy w grupie osób, które nie powinny naklejać plastrów rozgrzewających. Aby to sprawdzić należy zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi lub na opakowaniu zakupionych plastrów.

   

 

Bibliografia

    1. A. Stec, A. Skorupińska, Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, Kosmetologia Estetyczna 2017 (1), s. 57, 58, 62.
    2. D. Cichoń, I. Demczyszak, J. Spyrka, Wybrane zagadnienia z termoterapii, PWSZ Jelenia Góra 2010, s. 9, 10, 11, 16, 22, 23.
    3. I. Filipczak-Bryniarska, J. Kleja, J. Woroń, M. Stompór, K. Strzępek, L. Kazior, J. Wordliczek, Qutenza – Kapsaicyna 8% plaster – terapia bólu neuropatycznego: opisy przypadków – własne obserwacje, Anestezjologia i Ratownictwo 2012 (6), s. 299-304. 
    4. P. Anand, K. Bley Topical capsaicin for pain management: therapeutic potential and mechanisms of action of the new high-concentration capsaicin 8% patch, British Journal of Anaesthesia 2011 (107), s. 490-502.
    5. R.L. Webster, J.F. Peppin, F. Murphy, Tolerability of NGX-4010 a capsaicin 8% patch, in conjunction with three topical anaesthetic formulations for the treatment of neuropathic pain, Journal of Pain Research 2012 (5), s. 7-13.
    6. W. Musiał, J. Pluta, A. Szumny, Zastosowanie zróżnicowanych warunków pomiarowych w ocenie plastrów o miejscowym działaniu ogrzewającym, Polimery w Medycynie 2010, (40; 3), s. 37-45.

     

    Płatności obsługuje: